Prezentujemy realizację przeprowadzoną w szkole językowej w Białymstoku. Właściciele zdecydowali się na proste, a jednocześnie dość efektowne rozwiązania, które dodatkowo naturalnie wpasowują się w klimat miejsca. Zobaczcie, co można zdziałać wykorzystując farbę do tablic oraz dobrej jakości białą farbę lateksową.

Szkoła językowa to miejsce tętniące życiem. Nauczyciele, uczniowie, administracja, zajęcia, rozmowy – na temat twórczego rozgardiaszu można rozprawiać godzinami. Nieustanna obecność wiąże się też z potrzebą cyklicznego odświeżania pomieszczeń. W końcu nikt nie może sobie pozwolić na nudę, przewidywalność i „zużyte” wnętrza. Właściciele szkoły Gran Via uznali, że właśnie nadszedł czas nie tyle na poważny remont, co na odświeżenie ścian w salach. Do realizacji założeń wykorzystano Farbę do tablic Primacol Decorative w kolorze czarnym oraz białą farbę lateksową Essentia Primacol Professional.

Tablica na ścianie

Tablica to narzędzie bardzo przydatne w każdej szkole. Nie sposób sobie wręcz wyobrazić takiej placówki bez tablicy. Po co jednak zaśmiecać przestrzeń dodatkowymi obiektami, jak np. stojąca tablica, czy niszczyć ścianę wiercąc dziury pod tablicę wieszaną? Właściciele szkoły postanowili wykorzystać właściwości farby, a tym samym stworzyć tablicę na całej ścianie w obu salach lekcyjnych. W założeniach ta ma służyć nie tylko jako pomoc dydaktyczna, ale też jako przestrzeń do zapisywania historii miejsca. To na tej ścianie mają się pojawiać najciekawsze myśli, najważniejsze informacje na temat szkoły i ogólnie wszystko, co się z nią wiąże i warte jest zapamiętania. 

Jak widać na zdjęciach, wcześniej pomieszczenia były w kolorze ciepłej pomarańczy. Powłoka nie była ani zniszczona, ani wybitnie zabrudzona, dlatego ściany nie wymagały radykalnego czyszczenia, usuwania luźnych elementów, szpachlowania czy gruntowania.

Można było od razu malować Farbą do tablic. Czym dokładniej jest ów produkt? Farba do tablic Primacol Decorative to specjalna farba służąca jako warstwa nieścieralna do rysowania kredą. Doskonale sprawdza się w pokojach dziecięcych, salach konferencyjnych, biurach czy kuchniach zastępując tradycyjną tablicę drewnianą. Produkt jest dostępny w sześciu kolorach: czarnym, szarym, granatowym, zielonym, czerwonym i fioletowym. Jak malować, aby uzyskać zamierzony efekt? Po otwarciu puszki dokładnie mieszamy farbę, a następnie nanosimy ją wałkiem malarskim na ścianę. Aby uzyskać odpowiedni efekt tablicy, należy nałożyć minimum 2 warstwy farby. Nanoszenie kolejnej warstwy rozpoczynamy po upływie 2-4 godzin od zakończenia poprzedniej.

Łącząc kolejne fragmenty stosujemy metodę „mokre na mokre” starając się uniknąć powstawania smug i śladów od narzędzia malarskiego. Pomalowaną ścianę pozostawiamy do wyschnięcia na 12 godzin i… mamy gotową tablicę. Warto przy tym zaznaczyć, że farba jest bardzo wydajna i naprawdę świetnie kryje.

Biel do kontrastu

Pozostałe ściany i sufity pokryto białą farbą Essentia Primacol Professional. To wysokiej jakości farba lateksowa o niezwykle trwałym, satynowym wykończeniu powłoki. Charakteryzuje się bardzo wysoką wydajnością, doskonałą siłą krycia, brakiem chlapania podczas aplikacji i długotrwałym efektem wymalowania. Szczególnie polecana jest do ścian i sufitów w pomieszczeniach intensywnie eksploatowanych i powierzchni wielokrotnie zmywanych, tak więc w szkole poradzi sobie doskonale. Essentia Primacol Professional jest produktem ekologicznym i całkowicie bezpiecznym dla użytkownika, który postępuje zgodnie z zasadami sztuki malarskiej. 

Produkt spełnia normę EN-71 „bezpieczeństwo zabawek”, co jest gwarantem minimalnej zawartości metali ciężkich i szkodliwych substancji lotnych. Na temat malowania białą farbą napisano już wiele, ale popełniono tez wiele błędów. Dlatego warto o tym wspominać przy każdej sposobności. Przed użyciem farba musi być dokładnie wymieszana. To pierwsza czynność, którą należy wykonać bezpośrednio po otwarciu opakowania. Następnie, posługując się wałkiem malarskim, nanosi się na ścianę pierwszą warstwę farby. 

Najlepiej jest używać wałka z krótkim lub średnim włosiem. Farbę obficie nabieramy na narzędzie, a następnie równomiernie rozprowadzamy ją na podłożu. W trakcie prac powinniśmy poruszać się torem litery V – to zapewni równomierne pokrycie powierzchni i zapobiegnie powstawaniu smug. Ważne, aby malowanie każdego fragmentu kończyć ruchami wałka w tym samym kierunku. Nie można malować półsuchym wałkiem, robić przerw, ani miejscowych poprawek. Sufit i ściany należy malować zgodnie z kierunkiem padania światła, zaczynając od okna i kierując się w głąb pomieszczenia. Nanoszenie drugiej warstwy zaczynamy bezpośrednio po wyschnięciu pierwszej – najczęściej po 3-4 godzinach. Oczekiwany efekt dekoracyjny otrzymujemy po upływie 12 godzin, jednak pełne właściwości użytkowe farba osiąga po 2-3 tygodniach.

Odświeżenie wnętrz w szkole językowej przebiegło bez najmniejszych problemów. Nowy kolor sal przypadł do gustu zarówno pracownikom, jak i uczniom. Gran Via specjalizuje się w nauce języka hiszpańskiego i popularyzowaniu kultury tego kraju. Jak jest więc tablica po hiszpańsku? Oczywiście pizarra.

Galeria zdjęć:

Polecane produkty

Więcej informacji o produkcie
Więcej informacji o produkcie